Udělej si sám

а nezapomeň ukázat ostatním

  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma

Výměna poškozeného víčka reproduktoru

Hodnocení uživatelů: / 1
NejhoršíNejlepší 

Donesl mi kamarád na opravu LCD-telku, a zároveň poprosil něco udělat s její hnusným zvukem. Není žádným tajemstvím, že ve většině případů za špatný zvuk můžou malé reproduktory a nic se s tím udělat nedá, protože pro větší tam prostě není místo. Jenže v této telce výrobce z nějakých (zřejmě úsporných) důvodů místo 2,5" repraků dal 2", a tak nějaká naděje ještě zůstala.

ReproCap 1

Kromě toho, že původní repraky jsou menší, výrobce je namontoval bez žádné přechodové desky, jen na 2 boční šroubky. A protože tyto repraky ani nepřekrývali celou plochu dekorativní mřížky, zvuk od zadních jejich stran skoro bezpřekažkově se dostával ven, což ještě vice dusilo nižší frekvence (říká se tomu jevu 'akustický zkrat'): všecko pod 400…500Hz bylo ořezané. Opravdu, stačilo dat tyto repraky alespoň přes nějakou kartonovou destičku a ten zvuk ihned se dalo poslouchat. Tuto variantu jsem ale nechal jako rezervní, protože mel jsem par perfektních repraků 2,5"×4,7" (6,3×12cm), i když jeden byl trošičku poničený.

ReproCap 2

2 nebo 3 dny jsem dumal co s tím a čím se tu čepičku dá nahradit. Pro větší repraky jsem používal půlky tenisových míčků, ale tady by to asi nešlo. Na e-bay jsem našel náhradní, ale ta doprava stala desetinásobek jejich ceny. No prostě jsem potřeboval něco jednoduchého, levného a geniálního. A poradila manželka. A to bylo právě ono: pohyblivé oči. Jsou levná a dá se vybrat i potřebnou velikost. Mně se hodily 18mm.

ReproCap 3

Takže nejdříve odstraníme z repraku zbytky staré čepičky. Dbejme na to, aby se nám do magnetické mezery nedostal prach. Pak vezmeme očičko, oddělíme mu sítnici a vyndáme čočku. Zbylou rohovku upravíme nůžkami tak, aby maximálně těsně doléhala na místo transplantaci.

ReproCap 4

Pak na oba díly naneseme vrstvu lepidla (třeba Chemoprenu) a necháme 10…20 minut odpočívat.

ReproCap 5

Pak díly spojíme a trochu přitlačíme na několik vteřin. Následně perimetr spoje ještě trochu zpevníme lepidlem. Výslednou fotku, omlouvám se, neukážu: zapomněl jsem ji udělat. Ukážu ale rozdíl kmitočtové charakteristiky opraveného a původního repraku v rozsahu 1,5…15kHz.

Takže první měření – porovnání vyzařovaní v přímém směru.

ReproCap 6

Opravený reprak od 3 do 8kHz je asi o 1dB horši, ale 1dB může byt i chyba měřeni i odchylka repraku. Tady je to těžko říct. Ale budiž, jdeme dál.

V telce repraky jsou umístěné docela blbě, a to tak, že čumí do stran. Změříme, jak vyzařuji pod uhlem 90°.

ReproCap 7

Ještě jednou zdůrazním, že se jedna o ROZDIL charakteristik repraků, čili ne o absolutní jejich parametry.

Tady vidíme, že opravený je o něco lepší v pásmu asi 3,5…5,5 a 9kHz.

Nakonec umístíme oba repraky do telky a zase je porovnáme.

ReproCap 8

Tady se situace ještě vice obrátila oproti přímému vyzařování. Dálo by se to vysvětlit tak, že kulata čepička rozšiřuje směrovou charakteristiku repraku, což v případě bočního umístění repraků může byt výhodou.

No a díky 2,5-krat větší ploše membrány každého repraku a zabránění 'akustickému zkratu' konečně se objevili i nějaké basy.

Pak jsem stejným způsobem upravil i druhý reprak (ať jsou stejné) a opravenou a upravenou telku vrátil zpět.

 

Nemáte práva psát komentáře. Zaregistrujte se, prosím.