Udělej si sám

а nezapomeň ukázat ostatním

  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma

Brutální zvukoměr vlastní výroby

Hodnocení uživatelů: / 7
NejhoršíNejlepší 

Potřebujeme-li změřit kmitočtovou charakteristiku navrženého reproboxu, vyladit bass-reflex anebo pochytat rezonance místnosti, pak budeme potřebovat něco, co by umělo změřit akustický tlak v požadovaném námi pásmu. Nějací takoví speciální měřáky stoji opravdu hodně a kupovat je rozhodně se nevyplatí. O něco zajímavější jsou na tom tzv. hlukoměry (zvukoměry, šumoměry, zvukoměry): za 100€ se dá pořídit docela dobrý hlukoměr s dostatečnou citlivosti a rozlišením ±1dB v pásmu 40…16000Hz. Nicméně i tady pořad přeplácíme za řadu funkci, které používat nemusíme asi nikdy (třeba jako váhové filtry nebo časové průměrování). Jinými slovy, potřebujeme jednoduchý a blbý měřák v podobě mikrofon – zesilovač – indikátor. A to se dá i postavit.

SndMtr 01

Potřebovat budeme hlavně elektroinstalační krabičku LK80x28, nějaký analogový panelový měřák, mikrofon a ještě pár drobnosti.

SndMtr 02

Jelikož se můj zvukoměr bude požívat na stativu, na spodní část krabičky dám destičku.

(Tuto destičku jsem nejprve sháněl v MarkoFoto, slíbili mi, že na objednávku dovezou do 3 týdnů za 300Kč. Tak jsem se naštval a koupil na e-bay za 78Kč a dopravou zdarma za 2,5 týdny :)

Dále, na zadní část krabičky namontujeme ampérmetr, pak vypínač, RCA-konektory a jdeme na mikrofon.

SndMtr 03

Co se tyká mikrofonu, tak většinou pro „domácí“ měření frekvenčních charakteristik používá se Panasonic WM-61A, který se v ČR shání docela obtížně. Dá se koupit na e-bay, ale pokud máte stejné jako já pochybnosti o jejich originálním původu, klidně použijte MCE4000 z GESu, který, mimochodem, má (alespoň podle datového listu) o něco širší charakteristiku. Sice trochu vice šumí (-58dB oproti -62dB), ale v této aplikaci tohle vůbec není podstatné.

SndMtr 04

Od nějakého head-setu jsem použil ohebnou trubičku, vyměnil mikrofon za MCE4000 a uchytil jej smršťovací bužírkou. Druhy konec s drátem jsem prostrčil do držáku a zalil epoxidem. Pak drát zapájíme do RCA-konektoru, ten sešroubujeme, prostrčíme jeho otvorem držák a zase zalijeme všemohoucím epoxidem. A jdeme na elektroniku.

Nejdříve jsem použil hotový mikrofonní zesilovač, jenom vyleptal proudový zdroj pro miliampérmetr. Jen že po vložení do krabičky to vypadalo naprosto hrozně a byl problém to všecko nějak uchytit. Proto jsem rozhodl vyleptat mono-desku s uchycením přímo na měřáku, pak jsem se ale chopil příležitosti ukousnout trochu volného místa na kamošové desce.

Zatím, co se deska vyrábí, všecko dáme dohromady a vyzkoušíme.

SndMtr 05

Zrovna tady na fotce vidíte, jak zvukoměr reaguje na ptačí zpěv za oknem, což svědčí o tom, že jeho citlivost je naprosto dostatečná. Spotřeba – něco přes 5 miliků (zaleží především na použitém operačním zesilovači).

SndMtr 06

Jak vidíte, je to jenom mikrofonní zesák a převodník napětí-proud na OZ + sledovač. Mikrofonní zesilovač – z dřívějšího článku s jedinou změnou, a to bez zátěžového odporu R5 v kolektoru T2. Místo něj teď bude R-POT (také 1k, lineární), který zároveň slouží jako regulátor citlivosti.

Převodový poměr takového obvodu je definovaný touto rovnici:

I=Uin/R23

Takže, když mám 100-mikroampérový měřák, R23 by měl být řadově stovky Ohmů, třeba já mam 390Ohmů.

R24 nemá vliv na měření, jen chrání miliampérmetr proti přetížení, hlavně během přechodových procesů.

Osazujeme desku.

SndMtr 07

Samozřejmě, že tohle už alespoň nějak vypadá v porovnání s tou moji.

A skládáme.

SndMtr 08

Ještě že dovnitř nikdo nebude čumět :)

SndMtr 09

 

 

Nemáte práva psát komentáře. Zaregistrujte se, prosím.