Udělej si sám

а nezapomeň ukázat ostatním

  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma

Oprava USB hubu Premiumcord USB 2.0 hub

Hodnocení uživatelů: / 3
NejhoršíNejlepší 

Před par lety jsme si tyto rozbočovače nakoupili v prací, asi 10 kusů. Par z nich žijí ještě dodnes, mému pořad blbnul jeden vypínač a nakonec odešel zdroj a… byl jsem strašně rad. Protože to trápení s ním už fakt štvalo: hub z ničeho nic mohl "odpojit" připojenou Flashku, nebo jakékoliv jiné připojené zařízení. Takže jsme si objednali nové a ten jsem si vzal domu na rozpitvání.

USB-Hub 01

Ihned po jeho rozebrání jsem všiml, že místa pro filtrační kondíky v pouzdře 1206 jsou prázdná. Doma jsem měl 22µF×16V a ihned je tam osadil, plus ještě něco jen tak:

USB-Hub 02

Nicméně, vliv na stabilitu hubu to nemělo naprosto žádný a tak jsem začal shánět informaci o srdci tohoto hubu — integrovaném obvodu FE2.1.

První zajímavost, co jsem zjistil, spočívala v tom, že lví podíl všech rozbočovačů na našem trhu jsou postavěny buď na něm, anebo na jeho mladším brachovi FE1.1/FE1.1S. Rozdíl — v počtu portů: FE2.1 má jejich 7, FE1.1 — 4. Důvodem bude, zřejmě, cena: velkoobchodní cena na ně stanoví ≈$0,2 za FE2,1 a ≈$0,1 za FE1,1. A to při tom, že za tyto prachy nabízí opravdu hodně muziky: podpora High Speed USB (480Mb/s), sledování proudové spotřeby buď každého připojeného zařízeni (FE2.1, FE1.1), anebo všech dohromady (FE1.1S), interní stabiky 1,8V a 3,3V a hodně dalších zajímavých věci. V neposlední řadě — minimum externích komponentů: pro nejosekanější verzi čip potřebuje jen 12MHz krystal, par odporů a kondů; zdálo by se, že něco pokazit tu prostě nejde. Skutečnost ale mnohdy ukazovala, že naší východní kamarádi dokážou nemožné a výjimkou nebyl ani můj případ.

Když se podíváme do datasheetu, zjistíme, že na pin REXT by měl přijít odpor 2,7kΩ ±1%, čili 2,673…2,727kΩ.

USB-Hub 03

Samozřejmě, osobně mě by to nikdy nenapadlo; informaci, že právě tento rezistor může takovým způsobem ovlivnit funkčnost hubu, jsem našel na internetu. A protože nebylo co ztrácet, odpájel jsem všechny přepínače a vyndal ven desku: ten rezistor se totiž nachází na opačné straně desky:

USB-Hub 04

Tak ten měl 2,62k, což bylo něco přes 3,5%. Ani nevím, jakou toleranci mají mé rezistory, ale z jejich hromádky se mi podařilo najit 2,698k.

Jinak, původní, bijící do očí LEDky jsem také vyhodil do háje: budou tam příjemně zelené. A místo jejich 300Ω rezistorů jsem dal 820Ω. No, a když už jsem u toho tuningu, tak dám tam i nové přepínače.

Tímto by se možná dálo i skončit, ale natrápil jsem na internetu ještě na pár zajímavosti, o kterých datasheet zrádně mlčí. Především podíváme se na pin XRSTJ: je to vstup externího resetu, který není uvnitř čipu nijak přitažený, takže nejmenší závan elektromagnetického větru může vyhodit hub ze systému. Náprava je jednoduchá: přitáhnout jej na 3,3V nebo 5V pomoci 10…100k rezistoru.

USB-Hub 05

Dále, jak jsem zmínil dříve, FE2.1 a F1.1 mají možnost kontroly spotřeby každého připojeného zařízení. Potřebuje ale k tomu externí "hlídače" jako MIC2026, MIC2076 nebo MIC2526. Jako logické vstupy flagů přetížení se používají piny OVCJ/OVCB, o kterých datasheet říká, že mají interní Pull-Up rezistory ale o pár stránek dále uvádí doporučené zapojeni s externími rezistory. Proč? — Nevim. Ale když vám zazvoní vedle ležící mobil a rozbočovač odpojí strčenou do něj Flashku a počítač vyhodí upozorněni o překročení odebíraného ji proudu, pak všechny nevyužité OVCJ/OVCB piny přitáhněte na 5V nebo 3,3V. Buď každý zvlášť, anebo všechny dohromady — úplně jedno.

Toť je snad všo. Pokud tyhle poznámky ušetří někomu nervy (anebo rozbočovače), budu rád.

USB-Hub 06

 

Nemáte práva psát komentáře. Zaregistrujte se, prosím.