Udělej si sám

а nezapomeň ukázat ostatním

  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma

Oprava externí zvukovky Lexicon Alpha

Hodnocení uživatelů: / 1
NejhoršíNejlepší 

Používal ji můj známý pro nahrávání kláves. Pak přišla bouřka a bleskem odpálila něco z elektroniky a tuto zvukovku. A protože její srdíčko ještě bušilo (po připojení k PC správně se přihlásila jako externí zvukovka), donesl mi.

Alpha 1

K mému PC se zvukovka bezproblémově připojila také, navíc a i s přehráváním nebyl žádný problém. Ale po připojení zdroje signálu na linkové vstupy (Line In) zvukovka nahrála ten signál s šíleným 50Hz-brumem, jako bych vůbec nepřipojil zem. Při pokusu nalézt zem uvnitř zvukovky cestou "propípávání" multimetrem zvenku mi málem vybuchl mozek… ale stejně jsem ji měl rozkuchat.

Alpha 2

Tím bušícím srdíčkem je procesor TAS1020B od Texas Instruments, který má na starosti ovládání codecu CS4270 a komunikaci s PC přes USB.

Offtop. Nějaký zvláštní je ten výrobek… Co vím já, Lexicon podobné hračky nikdy nedělal. CS4270 za $7 má parametry horší, než legendární dinosauři ESI Juli@, nebo ЕМU-0202/0404. Je sice levnější, ale je to jako kdyby Bentli postavel Feldu.

Dále, pro napájení digitálních bloků máme měnič z 5 na 3,3V na LM2576 (asi se hoši hodně nudili) pak jsou tam hromádka operáků a měnič na ±15V pro jejich napájení.

Při vizuální kontrole neobjevil jsem nic zvláštního, jako třeba odpálenou anebo proraženou součástku a začal jsem pátrat po zemi a zapojeni konektorů. Vpředu máme výstup na sluchátka a nějaký vstup, zezadu je toto:

Alpha 3

Teď nakreslíme jejich zapojení.

Alpha 4

Jak je vidět, jsou tu dva zemnicí okruhy, na každý je napojena svá skupina konektorů. Spatřit v tom nějakou logiku se mi nepodařilo, stejně jako i význam propojovaní obou zemi na straně počítače přes USB-kablík.

Nejvíce ale mne zaujaly linkový vstupy Line In 1 a 2. Nejsou totiž napojeny na zem. Vůbec. Není to žádná sranda, ´kolečka´ zmíněných konektorů vedla jenom k prázdným 0603 foot-printům s označením L10 a L28. Ano, podle značeni by to asi měli byt civečky, ale žádné tam nebyli!

Jak tohle má fungovat???

Jedině že by tyto cívky urvalo nebo odpálilo bleskem, ale zůstala by po ně přece alespoň nějaká stopa, třeba spálený cuprextit, nebo zbytky cínu… Vůbec nic. Jak to, do háje, mohlo fungovat???

Udělal jsem to, co mě napadlo ještě na začátku: pomoci cívek (0603 jsem nenašel, tak jsem tam narval 0805) jsem uzemnil oba vstupy a…

Alpha 5

A zvukovka začala fungovat, tak jak měla: žádný brum, žádné rušení, jen čistý zvuk.

Tato zvukovka se povalovala rozkuchaná na mém stole asi tak měsíc. Ne že bych byl tak líný na zapájení dvou cívek; jak již jsem zmínil dříve, chtěl jsem pochopit smysl rozdělení zemi takovým způsobem a jejich spojení uvnitř PC a hlavně – zapojení vstupných konektorů. Vyzkoušel jsem několik variant instalaci a zapojení s různým zařízením a vybavením a porovnával jsem výsledky. Prostě to nechápu: nespatřil jsem žádný rozdíl ve zvuku a nenaměřil jsem žádný rozdíl v parametrech jak se spojenou, tak i s oddělenou zemi. Jak mohli fungovat neuzemněné linkové vstupy – nad tím rozum take zůstava stát. Hlavně že fungije alespoň teď.

Tak to prostě dopadne, když Bentli rozhodne postavět Feldu.

 

Nemáte práva psát komentáře. Zaregistrujte se, prosím.