Udělej si sám

а nezapomeň ukázat ostatním

  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma

NanoPSU pro základní desku HP Z220 CMT 1155

Hodnocení uživatelů: / 0
NejhoršíNejlepší 

Nevýhodou "brandových" počítačů (stejně jako i ostatních výrobků) je to, že když na nich se něco pokazí, tak budete muset koupit jen kompatibilní náhradu. V naprosté většině případů ale je o předražené zboží stejné (v lepším případě) kvality, a když víte, jak ho nahradit za běžně dostupný díl, můžete dost ušetřit.

V popsaném níže případě se vlastníkovi počítače HP CMT Z220 nechtělo vyhazovat peníze za značkový zdroj, a tak jsme začali hledat okolní cesty, třeba moznost použiti běžného PC-zdroje, anebo serverového. Mimochodem, na trhu můžete najit něco podobného pro standartní PC-desky, jsou to tak zvaní PicoPSU. A tak já si svůj výrobek pojmenuji trochu skromněji: NanoPSU.

HP-NanoPSU 01

Naštěstí se v internetu podařilo najit popis napájecího konektoru desky, a protože jasně dané vstupy jsou půlkou práci, zbývá jen dokončit započaté.

Co z toho je co:

+12V_B, +12V_S a +12V_D: je to napájení desku. Každý 12V-vstup deska používá pro něco jiného, ale klidně je můžeme pospojovat jak navzájem, tak i s 12V pro napájení procesoru.

+11V_AUX_PSU: tohle je napájení desky v pohotovostním režimu. Bez něj se deska nerozjede. V podstatě, je to jako +5V_SB u běžných PC-zdrojů, ale výhoda této HP-desky je v tom, že ona z něj nic nenapájí a odebírá z něj jen par desítek miliampérů.

−12V: toto napěti používá se pro COM-port (RS-232). Nicméně, ten se používat nebude, a jak ukázali první pokusy, deska jeho přítomnost nekontroluje (jako většina), takže se tím nemusím zabývat.

PSON#: inverzní signál zapnutí zdroje. Je kompatibilní s běžným zdrojem.

+5V: pozor, tohle není vstup, ale vystup z desky zpět do zdroje. Tím pádem v našem případě zůstane viset, stejně, jako i zbytek pinů.


Sepíšeme požadavky, co by náš NanoPSU měl umět:

  1. Vyrobit 11V z 3,3V nebo 5V
  2. Zajistit spínaní 12V s minimálním úbytkem napěti.
  3. Chránit jak zdroj, tak i počítač před poklesem napěti 12V.
  4. Byt kompatibilní jak se serverovým zdrojem, tak i s běžným zdrojem pro PC.


Teď to zkusíme implementovat do HW:

HP-NanoPSU 02

Takže, +12V spínáme P-FETy IRF4905, řízené komparátorem. Ten dovolí jejich sepnuti jen, pokud toto napěti je v pořádku. Při použití běžného PC-zdroje používá k tomu jehož vystup Power_Good; v případě použití serverového zdroje hlídá si to napětí sám. Měnič na LMR62014 nám udělá 11V, které slouží i pro napájení komparátoru.

Všechno se umístilo na desku 40mm×64mm.

HP-NanoPSU 03

No a pak už zbývá jen osadit součástky a zapájet dráty.

HP-NanoPSU 04

Na závěr bych zmínil, že tento článek v žádném případě není reklamou HP, tohle bych si přece nedovolil )))

 

Nemáte práva psát komentáře. Zaregistrujte se, prosím.