Udělej si sám

а nezapomeň ukázat ostatním

  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma

Prodlužovačka vyzvánění domovního telefonu

Hodnocení uživatelů: / 0
NejhoršíNejlepší 

Pokud mate velký byt a třeba z ložnice neslyšíte, jak Vám zvoní domovní telefon (domofon), v tomto článku najdete poměrně jednoduché řešeni. Poprosila mne o to známa starší paní, která měla zmíněný problém, a já jsem ji přislíbil, že pomůžu.

Domofon 01

V mém případě se jednalo o domofon typu Laskomex LB-8/W pro systém CL-2XXX, ale i pro podobné typy LM-4S a LM-11S(S) a také pro starší LF-3NS atd. je to stejné.

Domofon 02

Takhle vypadá typicky průběh na dvoulince k domofonu:

Domofon 03

Na začátku sekvence vidíme synchropulz, pak kód čísla bytu. Pokud se shoduje s nastavením domofonu (DSW1), na výstupu čítače U2 se objeví "0" na dobu několika set milisekund, a na výstupu RS klopného obvodu (U1:C, U1:B) se objeví "1", která připojí k lince sluchátko, které ihned začíná reprodukovat vyzvánění.

V podstatě, právě tento signál by se dálo použit jako "spouštěč" pro dodatečný zvonek, ale v mém případě na domofon bylo nějakým způsobem napojené zvonění z chodby.

Domofon 04

Trávit čas nad reverse engineeringem se mi nechtělo, ale jelikož ve výsledku se sluchátko stejně připojí pro vyzvánění k lince, napadlo mne mrknout, jak ten vyzvánějící signál vypadá. Jak je vidět na grafu, vyzvánění má dost velkou amplitudu (větší, než během hovoru) a je i dost dlouhé v porovnání s synchropulzem. Ve skutečnosti, protože sluchátko má dost velkou indukčnost, objevuje se na něm i záporné napěti až několik voltů.

Domofon 05_Osc

No a právě tyhle záporné špičky jsem i využil.

Jako pomocný, použil jsem nejlevnější rádiozvonek.

Domofon 06

Jak je vidět, tlačítko jen spíná napájení vysilače a aby ten stihl vyslat kód, musí zajistit jeho napájení po dobu alespoň 0,2s.

Domofon 07

Nic jednoduššího, než monostabilní multivibrátor mě nenapadlo.

Domofon 08_Sch

Obvod se napájí přes kontakty 1 a 2 (zem) CON1 přímo z linky a díky D1 a R2+R3 ji (moc) ani neovlivňuje. Kondy C1 a C4 napájí obvod a zvonek při poklesech napájení. Třetí kontakt konektoru je napojen přímo na sluchátko, R1 a C2 trochu tlumí VF-rušení, které vzniká ve vedení a D2 určuje "spouštěcí" úroveň vstupního napětí, což v mém případě jsou zmíněné výše záporné špičky kolem −4V. D3 předchází nabíjení C3 kladným vstupním napětím. R6 spolu s C3 zajišťuji výstupní pulz kolem 600ms, dostatečný pro napájení zvonku přes Q3. Kontakt 1 CON2 dáme na "+" vysilače místo baterky ("před" tlačitko), 2 – "za" tlačítko, 3 – na zem.

Domofon 09_Lay

A tak se to umístilo ve vysilači.

Domofon 10

Novou desku drží původní. Žádné změny se na ni nedělali, jen se dopájely napájecí dráty.

Domofon 11

Výhoda takového řešeni je ta, že v případě potřeby se nová deska i dráty mohou jednoduše vyhodit, dá se tam baterka, a zvonek se pak může používat jako předtím. No, a že tlačítko vyzvánění pořad funguje a jeho stisknutím se dá jednoduše ověřit, zdali baterky v přijímači ještě žijí.

Ale i po vizuální stránce to není škaredé: na první pohled nic "podezřelého".

Domofon 12

 

Nemáte práva psát komentáře. Zaregistrujte se, prosím.