Pokud mate velký byt a třeba z ložnice neslyšíte, jak Vám zvoní domovní telefon (domofon), v tomto článku najdete poměrně jednoduché řešeni. Poprosila mne o to známa starší paní, která měla zmíněný problém, a já jsem ji přislíbil, že pomůžu.
V mém případě se jednalo o domofon typu Laskomex LB-8/W pro systém CL-2XXX, ale i pro podobné typy LM-4S a LM-11S(S) a také pro starší LF-3NS atd. je to stejné.
Takhle vypadá typicky průběh na dvoulince k domofonu:
Na začátku sekvence vidíme synchropulz, pak kód čísla bytu. Pokud se shoduje s nastavením domofonu (DSW1), na výstupu čítače U2 se objeví "0" na dobu několika set milisekund, a na výstupu RS klopného obvodu (U1:C, U1:B) se objeví "1", která připojí k lince sluchátko, které ihned začíná reprodukovat vyzvánění.
V podstatě, právě tento signál by se dálo použit jako "spouštěč" pro dodatečný zvonek, ale v mém případě na domofon bylo nějakým způsobem napojené zvonění z chodby.
Trávit čas nad reverse engineeringem se mi nechtělo, ale jelikož ve výsledku se sluchátko stejně připojí pro vyzvánění k lince, napadlo mne mrknout, jak ten vyzvánějící signál vypadá. Jak je vidět na grafu, vyzvánění má dost velkou amplitudu (větší, než během hovoru) a je i dost dlouhé v porovnání s synchropulzem. Ve skutečnosti, protože sluchátko má dost velkou indukčnost, objevuje se na něm i záporné napěti až několik voltů.
No a právě tyhle záporné špičky jsem i využil.
Jako pomocný, použil jsem nejlevnější rádiozvonek.
Jak je vidět, tlačítko jen spíná napájení vysilače a aby ten stihl vyslat kód, musí zajistit jeho napájení po dobu alespoň 0,2s.
Nic jednoduššího, než monostabilní multivibrátor mě nenapadlo.
Obvod se napájí přes kontakty 1 a 2 (zem) CON1 přímo z linky a díky D1 a R2+R3 ji (moc) ani neovlivňuje. Kondy C1 a C4 napájí obvod a zvonek při poklesech napájení. Třetí kontakt konektoru je napojen přímo na sluchátko, R1 a C2 trochu tlumí VF-rušení, které vzniká ve vedení a D2 určuje "spouštěcí" úroveň vstupního napětí, což v mém případě jsou zmíněné výše záporné špičky kolem −4V. D3 předchází nabíjení C3 kladným vstupním napětím. R6 spolu s C3 zajišťuji výstupní pulz kolem 600ms, dostatečný pro napájení zvonku přes Q3. Kontakt 1 CON2 dáme na "+" vysilače místo baterky ("před" tlačitko), 2 – "za" tlačítko, 3 – na zem.
A tak se to umístilo ve vysilači.
Novou desku drží původní. Žádné změny se na ni nedělali, jen se dopájely napájecí dráty.
Výhoda takového řešeni je ta, že v případě potřeby se nová deska i dráty mohou jednoduše vyhodit, dá se tam baterka, a zvonek se pak může používat jako předtím. No, a že tlačítko vyzvánění pořad funguje a jeho stisknutím se dá jednoduše ověřit, zdali baterky v přijímači ještě žijí.
Ale i po vizuální stránce to není škaredé: na první pohled nic "podezřelého".