Ještě donedávna pro programovaní PICů jsem používal jednoduché "picovatko"-adapter do COM-portu. Pro začátek to stačilo, s časem ale vznikla celkem přirozená potřeba v alespoň nějakém debuggeru, kompatibilním s MPLab. Nejlevnější klon PICkit2 se na ebay dá pořídit od pěti-šesti stovek, originál – od sedmi. Další možnost – postavit jej. A proč ne?
Schéma a firmware PICkitu MicroChip šířila volně, takže sehnat je na internetu vůbec není problém. Jsou tam i mraky jeho klonů. Já si budu stavět plnou verzi tohoto programátoru, takže jeho schéma skoro se ani nebude lišit od originálu.
Změny nejsou podstatné, popíšu jen vkrátce. Na USB vstup jsem přidal ochranný usměrňovač IC5, shottkyho diodu na V_TGT nahradil MOSFETem, použil výkonnější MOSFET Q1 a trochu lepší operák IC2 v LDO. Plus navíc keramické kondy na napájení. A jdeme do poštovní schránky pro letáček.
Par týdnů zpátky v sousedním dvorku ukončilo svoji činnost Tesco Express a opuštěné prostory pak ihned obsadila Hruška. V podstatě, jako obchody, oba dva připomínají spíš nějakou katakombu, do které občas mam averzi zajit. Oproti Hrušce ale Tesco mělo jednu naprosto podstatnou nevýhodu: na jeho letáčcích bylo velmi obtížné obdržet šířku spoje/izolace pod 0,024". (0,6mm), což se mi tentokrát nehodilo. Abych s jednostrannou deskou vlezl do krabičky 78×54mm, musel jsem některé spoje udělat 0,016"., přičemž nejtenčí spoj "rozlité" mědi – 0,01". Jak ale můžete vidět na další fotce, na letáčku od Hrušky se to docela povedlo (tento článek můžete považovat za reklamu Hrušky.)
Po osazení na spodní část jsem nalepil pružné silikonové podložky.
A ihned jdeme vyzkoušet.
Před prvním zapnutím ale doporučuji "propípat" všechny sousední spoje a ujistit se, že nikde nejsou zkraty. Pro domácí výrobu je ta deska docela náročná, a já osobně jsem jich našel minimálně desítku a strávil na tom asi půlhodiny. To se ale vyplatí: všecko začalo fungovat na první pokus.
Procesor jsem naprogramoval přes COM-port pomoci PICProg4U, firmware – PK2V023200.
Pro první zapnutí doporučuji stáhnout PICkit 2 Programmer (poslední verze 2.61) a zkalibrovat výstupní napěti stabilizátoru (a zároveň nastavit Unit ID (nabídka Tools -> Calibrate Vdd…). V případě nějakých problémů je možnost ověřit každý pin "picovatka" (Tools -> Troubleshooting).
Pote, připojíme nějaký externí mikrokontroler (já jsem měl PIC16F682A) a ověříme funkčnost PICkitu v prostředí MPLab.
Pokud se Vám zobrazí něco podobného, gratuluji: vše funguje tak jak má.
V krabičce (já jsem použil Z-23) uděláme potřebné otvory a vložíme desku.
Z 2,5" napájecího konektoru jsem udělal trubičku, která po uzavření krytu přitlačí desku ke spodní části.
Zbývá jen dopájet LEDky a na spodní stranu, nalepit "tahák" s rozložením pinů, zatáhnout šroub a můžeme picovat.