Udělej si sám

а nezapomeň ukázat ostatním

  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma

Zlepšené zapojení elektretového (kondenzátorového) mikrofonu. Část druha, praktická

Hodnocení uživatelů: / 18
NejhoršíNejlepší 

V předchozím článku jsme diskutovali o problematice používání "tabletových" elektretových mikrofonů a jak je překonat. Tato část, jak jsem slíbil, bude praktická, bude ale v ní hodně matematiky.

Operovat, ovšem, nebudeme čísly, ale operačními zesilovači, které se budeme učit sčítat a odečítat, a to tak, aby to dávalo nějaký smysl.

Electret 20

Učíme se sčítat, anebo 1 +1 = 2

Když dvojitý operák je o 10% dražší než jednoduchý, neúmyslně začínáš uvažovat o jeho použití. Je zřejmé, že tento přístup, kdy se pro komponentu vymýšlí úkol je ve své podstatě abnormální, ale pokud nastavíme podmínku jednoznačného zlepšení nějakých parametrů obvodu, začíná to dávat smysl.

Pojďme začít se zapojením, kde jeden OZ napájí mikrofon napětím a zároveň je pro něj proudovou zátěži a pokusíme se k němu přidat ještě jeden.

Electret 21

Zde přidaný OZ funguje jenom jako zesilovač signálu, aniž by eliminoval hlavní nevýhodu zapojení prvního OZ – špatnou tepelnou stabilitu a nízký poměr signál/šum, a proto se s tímto zapojením rozloučíme.

Týrat zapojení s vysokou vstupní impedancí následující kaskády nevidím smysl, přejdeme do posledního zapojení s napájením mikrofonu od proudového zdroje na bipoláru a proudovou zátěží na OZ. Zde vidím dvě možnosti využití druhého OZ, za prvé jako proudový zdroj místo tranzistoru:

Electret 22

Výstupní proud takového zdroje se dá spočítat takhle: I=Ucc(R7+R9)/R7*R9, za podmínky, že R5=R6=R8=R9>>R7.

Rezistor R7 zvolíme takový, aby při určeném proudu úbytek napětí na něm nepřesáhl 1…2 voltů.

Avšak tato výměna bipoláru za OZ nepřináší žádné zlepšení parametrů obvodu, pasivních prvků ale přibude. Volba asi není moc vhodná, právo na existenci ale má.

Navrhují další verzi "přidávání" OZ, lákající svou jednoduchostí a efektivitou. Jako základ zase vezmeme obvod s napájením mikrofonu od proudového zdroje na bipoláru a proudovou zátěží na OZ. Stačí připojit druhý OZ paralelně k stávajícímu:

Electret 23

Tady, protože šumy OZ nejsou navzájem korelovány, díky jejich zprůměrnění dochází ke zmenšení výsledné úrovně šumu o 1,4 krát (o 3dB), což vůbec není spatně. Samozřejmě, pokud stejným způsobem použijeme čtyři OZ, šum klesne o 2 krát (o 6dB). V takovém využití dvou OZ já už smysl vidím, a protože čtyři operáky v jednom pouzdře jsou jenom o 10% dražší než dva, je možno popřemýšlet i nad tím :)


Učíme se odečítat, anebo 1-1=0

Pro experimenty zase vezmeme zapojeni s napájením mikrofonu od proudového zdroje na bipoláru a "odečteme" od něj operák, který hraje roli proudové zátěži pro mikrofon. Pak ho ale samozřejmě budeme muset něčím nahradit. V podstatě, v první části jsme analyzovali kaskodové zapojeni se společnou bázi, které ale kvůli vysoké výstupní impedanci bylo brzo zapomenuté. Jaké jsou dalšímožnosti?

Pokud si vzpomeneme na tři základní zapojení tranzistoru (SK, SE, SB), je jasné, že žádné z nich nesplňuje podmínku nízké vstupní a výstupní impedanci. Ovšem zapojení s OE je invertující, což znamená, že jednoduše může být "obklíčené" paralelní napěťovou zpětnou vazbou (Y-typu), která snižuje vstupní a výstupní impedanci obvodu na potřebné hodnoty. Pro realizaci bude stačit pouze tranzistor a dva odpory:

Electret 24

Dle střídavého proudu je to taková specifická kaskoda SO–SE. Díky zpětné vazbě jsou vstupní a výstupní impedance kaskády na tranzistoru T2 kolem 1 kiloohmů a teplotní stabilita je velmi slušná.

Ale kouzlo tohoto zapojení je nejen v jeho jednoduchosti (jak je vidět na fotce, může byt umístěné na oboustranné desce 12×12mm), ale v opravdu výjimečných parametrech: poměr signál/šum je větší než 60dB v kmitočtovém pásmu od několika hertzů až několik megahertzů a jsou omezení pouze parametry mikrofonu. S nelineárními zkreslení a dynamickým rozsahem je to stejné.

Napájí se zesilovač od +5V. Kondenzátor C1 určuje spodní hranici frekvenčního pásma zesilovače: při 0,1uF bude kolem 25Hz, "pro Skype" bude stačit 0,01uF (250Hz). Zisk je určen rezistorem R4, na němž záleží i kvalitativní parametry zesilovače. Při změně odporu tohoto rezistoru z 33 na 330 kiloohmů (mikrofonní/linkový vstup PC) horní frekvence se snižuje ze 4MHz na 100kHz a výstupní napětí se zvyšuje z 30mV na 600mV. Místo R4 je možno použit potenciometr jako regulátor citlivosti/zesílení.

Tři zesilovače byly postavení pro nahrávání v jedné konferenční místnosti se vzdáleným napájením od následujícího zesilovače, a ten čtvrtý jsem chtěl použit pro svůj notebook, který má jen linkový vstup. Napájení jsem rozhodl vzít s USB, mikrofon a desku – do jednoho pouzdra.

A pak následoval velký průšvih: kromě mého hlasu zesilovač perfektně chytal rušení z pevného disku a všech DC/DC měničů uvnitř notebooku, což mi vůbec nenapadlo během experimentů. Pasivní filtr v tomto případě bude bezradný, nicméně od Texas Instruments právě dorazili TPS79942. Je čas se na ně podívat zblízka.

Electret 25

TPS79942 je low-power 4,2V stabilizátor s ultra-nízkou úrovní sumu výstupu – 29,5µV (!) a malým úbytkem napětí 100mV, což zajišťuje vynikající parametry celého zesilovače a umožňuje mu pracovat od 5V USB. Navíc tento stabík zachovává stabilitu při jakémkoliv kondiku na výstupu.

Takže, skoro všecko zůstává beze změn, až na R1, který nahradíme za 82k. Deska – jednovrstvá.

Electret 26

Regulace zesilovače spočívá ve volbě R1 a to tak, aby při nezapájeném kondiku C2 amplituda signálu z mikrofonu byla co největší. Pak osadíme C2 a pomoci rezistoru R4 nastavíme potřebné zesílení.

Electret 27

Jeden ze zesilovačů, co používám s noťasem, umístil jsem do autíčka, aby se dečkám s babičkou veseleji "Skypovalo":

Electret 28

A zrovna před pár dny v práci se vyhazoval takový mikrofon pro konferenční hovory. Jeho droby jsem vyhodil a vmontoval tam svůj zesilovač. Používám ho se stolním počítačem a také pro konferenční nahrávky.

Electret 29

Tak co, kolik budete potřebovat operaků, abyste si postavěli kvalitní zesilovač pro elektretní mikrofon? :-)

 

Komentáře  

 
# Pavel Janoš 2015-06-18 20:11
Zdravím.
Mám tři dotazy:
Prosím jsou k mání ještě desky a nebo ještě lépe celé, osazené součástkami?
Jaký je Váš názor na použití IC Texas Instruments OPA172IDBVR – viz web?. Je tam i deska.
Vyráběl jste i verzi pro stereo?
Děkuji za event. odpověd.
***
 
 
# Initiator 2015-06-24 18:49
Dobrý den,
Do konce léta jsem totálně zasekaný, takže poslal bych Vám bud' holé anebo osazené, ale nenaladěné desky. Nenaladěné ve smyslu, že budete muset R1 (případně i R2) nastavit samostatně konkrétně pro Vás mikrofon.
Já se vrátím domu v sobotu, mrknu co mam a odpovím Vám na mail. Soukromé údaje z Vašeho komentáře pak raději smažu )))
Zatím napište mi jaké budete mít napájecí napětí, zalezu na tom vyber stabiku.
Ohledne OPA172, záleží na tom, kde ho chcete používat.
Stereo jsem nedělal, takže budete muset zkombinovat 2 stejné desky.
 
 
# David 2014-05-10 11:42
Dobrý den.
Prosím jsou k mání ještě desky a nebo ještě lépe celé osazené součástkami?
Děkuji
 
 
# Initiator 2014-05-10 19:32
Dobry den,
Ano, jeste hromadka mi tu zustala. Odpovim Vam na mail.
 
 
# Michal A. 2014-01-02 12:09
Dobry den, precetl jsem Vas clanek a pro takove zapojeni bych mel uziti. Chtel bych Vas pozadat o zpravu emailem, kolik by stala osazena deska s trimmerem misto R4.

Predem dekuji

M.A.
 
 
# Initiator 2014-01-02 20:33
Dobry den,
Odpovim Vam na e-mail, co jste uvedl pri vkladani komentare (**********@tri llinis.com).
 
 
# Zbyněk 2013-09-16 10:07
Dobrý den, jsem úplný laik. Rád bych v mém automobilu zlepšil kvalitu hands free, které je pevně zabudované již z automobilky. Druhá strana mě slyší dost nekvalitně (hrncová ozvěna) a při vyšší rychlosti na dálnici téměř neslyšitelně. Mikrofon jsem vyndal, je maličký pouze 4mm v průměru zasazený v gumě s plostrováním. Netuším, zda je někde zabudovaný zesilovač, dostanu se pouze k mikrofonu a k desce, kde se jen řeší napojení na vedoucí kabel. Myslíte, že by se dalo řešit zlepšení kvality větším mikrofonem, případně nějakým předzesilovačem ? Rád za radu, případně realizaci i zaplatím, nebo nabídnu protislužbu. Kamarád má osazovací a pájecí linku. Obrázek mikrofonu mohu zaslat. Předem děkuji.
 
 
# Initiator 2013-09-16 21:13
Dobry den, samozrejme, pokud zajem o ten zesak bude tak velky, osazovacku potrebovat budeme :D , neee, delam srandu :D

Tezko rict proc ta kvalita neni dostatecna. Mozna ten problem neni v zesileni... Mikrofon chyta a zesilovac zesiluje nejen Vas hlas, ale i vsecko kolem, jako motor, vitr atd. Jinymi slovy potrebujete zvetsit odstup signal/ruseni jeste pred mikrofonem, treba umistenim mikrofonu v blizkosti ust.
 
 
# Zbyněk Voják 2013-09-17 10:08
:D … No, je fakt, že ten mikrofon je umístěný ve stropní části vozu přímo nad hlavou, takže přímo do něj rozhodně nehovořím. Nechce se mi tam moc dělat nějaký zásah do interiéru, ale pokud to bude mít vliv na kvalitu hovoru, tak asi nic jiného nezbyde. Co se týká té kvality. Mohla by nastat nějaká změna k lepšímu, když bych dal větší mikrofon? Takto malý 4mm, co jsem z auta odpojil, jsem zatím v nabídce nikde neviděl. Našel jsem nějaký sortiment mikrofonů, všechny jsou 9,7mm (vešel by se tam) Mohl bych tím větším něco pokazit? Pracovní proud nabízejí od 500µA do 0,8mA, šířka pásma začíná 20,50,100 a končí u všech, co jsem našel na 16000Hz, Citlivost -38dB až -52db. Děkuji.
 
 
# Initiator 2013-09-25 21:00
Samozrejme, muzete tam dat lepsi anebo citlivejsi mikrofon, ten ale bude lip chytat nejen hlas, ale i hluk.
Nevim co se vsecko rozumi pod zasahem do interieru, ale ja bych opravdu zacal tim, ze bych umistil mikrofon nekam PRED hlavou, nejlip na urovni ust.
 
 
# Lada 2014-04-13 01:23
Já bych tam spíš dal dolnofrekvenční filtr na odfiltrování kmitočtů pod 1 kHz (orientačně).
 
 
# janek 2014-04-19 12:18
Lidský hlas ale začíná na 100Hz (orientačně)
 
 
# Zbyněk Voják 2013-09-17 11:53
Doplnění: teče tam 3,26V
 
 
# ptr.dvorak 2013-08-16 13:10
Pekny den,
libi se mi Vase zapojeni. Snazim se prave zkombinovat klasicka (zvukarska) sluchatka a nahlavni zpevovy mikrofon do headsetu do letadla ... a myslim, ze mikrofonni predzesilovac budu potrebovat.
Mohl bych Vas poprosit o odprodani DPS, nejlepe i osazene (koukal jsem se po lokalnich zdrojich a treba ten stabilizator nejsem schopny najit - je to ale dost mozna jen mym ignorantstvim)?

Diky moc a hezky den.
Petr.
 
 
# Initiator 2013-08-17 19:59
Dobry den,
Jsem rad ze chcete pouzit toto zapojeni. Je ovsem vhodne jenom pro kond. mikrofony, pokud mate takovy - v poradku.
Ten stabik, co jsem pouzil, da se nahradit treba TPS76050DBVT anebo LP2981AIM5-5.0, da se je na objednavku sehnat treba v GME (tim padem nemusi se osazovat C3 a R1 82k nahradit za 91k). Kdyby to z nejakych duvodu neslo, rad pomuzu.
Desky navic mit budu. Vcera jsem si objednaval desky pro neco uplne jineho a zbylo mi hodne volneho mista, tak jsem nechal vyrobit tihle zesilovace. Pocitam ze za 2 tydny je budu mit.
 
 
# ptr.dvorak 2013-08-30 23:59
Dobry den, dekuji. Zkusil jsem jen tak narychlo postavit nestabilizovano u verzi z 20 let starych soucastek, co jsem sehnal u rodicu ... nejak to funguje, i kdyz subjektivne rozdil signalu ciste z mikrofonu/s vlozenym predzesilovacem mi neprijde nijak zasadni ... rekl bych ze subjektivne vnimana intenzita bude max dvojnasobna .. tj. pokud se ucho da povazovat za logaritmicky senzor, zesileni by vychazelo pouze 10x?
Navic potrebuji zapojeni pouzit v aplikaci, kde musim napajet zesilovac ze signalove vetve (tj. stejne, jako to funguje u klasickych pocitacovych zvukovych karet) ... v tomto pripade je vykon jeste horsi.
No, zkusim namerit nejaka kvantitativni data, at to nejsou pouze dojmy ... pripadne bych Vam to poslal, pokud mi date svuj mail.
Diky, pd.
 
 
# Initiator 2013-09-16 19:52
Dobry den,
Desky porad ocekavam z Ciny, jsou uz na celnici, tak snad do konce tydne dorazi...
Co se tyka zesileni, nastavuje se R4. Na ocekavane desky jsem pridal trimr pro moznost nastaveni zesileni.
 
 
# Initiator 2013-09-30 16:00
Dnes jsem se dozvedel, ze na poste na me ceka balik z Ciny, snad desky dorazili (po mesici :lol: ).
 
 
# Volvoxx 2013-07-11 15:49
Teda to je bezva. Zrovna to bych potřeboval pro připojení k diktafonu pro nahrávání ptačího zpěvu. Teď jsem koupil elektretový mikrofon s rozsahem 20 - 20000Hz. Jsem ale úplný laik. Nemohl byste mi to postavit a/nebo poslat alespoň desku? Samozřejmě ne zdarma.
Ahoj, hezký den.
V.
 
 
# Initiator 2013-07-13 19:23
No, když víte co je "20 - 20000Hz", tak "úplný laik" nejste 8) Samozřejmě rad pomůžu, ale musím vedet některé věci, třeba od čeho chcete zesák nepájet? Od baterek nebo zmíněného diktafonu? Jaké je to napětí? Také, protože růžná mikrofony mají odlišné parametry, bude zapotřebí poštelovat R1, což se dálkově (bez mikrofonu) udělat moc nedá. No a mělo by se nastavit i zesílení konkrétně pro Váš diktafon.
Můžu Vám poslat desku, některé součástky ale budete muset zvolit zapájet sám. A pak napsat článek o prvním postaveném mikrofonním zesilovači :-)
Také můžete poslat mi mikrofon a já bych zesák vyladil právě pro něj. Jsou možnosti…
 
 
# Volvoxx 2013-07-22 17:12
No bezvadné, děkuji moc. Sice jsem si již něco spájel, ale přes dvacet let jsem to neměl pořádně v ruce. Právě jsem ten mikrofon koupil, tak bych dal přednost tomu, abyste to provedl vy, nebo to můžeme zkusit oba, jestli budu kopyto nebo ne. Zatím mám jen malý diktafon, ale zítra se podívám do Penty a napětí bych zjistil a možnosti napájeni bych skoro určitě chtěl přes diktafon, pokud to nebude technicky na závadu, ale nevím proč by mělo. Mám jen jeden problém. Pokud budu používat parabolu, tak zesílení končí někde u 500 Hz. Jde nějak selektivně posílit dolní oblast eletronicky? (Vlna je už tak dlouhá, že parabolu cca 60 cm obchází).
 
 
# Initiator 2013-07-30 19:08
Odpovedel jsem Vam na mail, co jste uvedl.

Vase tel.cislo jsem radeji smazal :P
 

Nemáte práva psát komentáře. Zaregistrujte se, prosím.